Systemy klasyfikacji olejów silnikowych

 

 

Współczesna motoryzacja to olbrzymi przemysł generujący wiele rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie produkcji silników. Dlatego też aby prawidłowo dobrać olej smarowy do silnika opracowano klasyfikacje jakościowe, które są niezbędnym narzędziem przy wyborze oleju. W materiale przedstawimy współczesne systemy klasyfikacji olejów silnikowych wraz z informacjami dotyczącymi prawidłowego doboru oleju silnikowego.

 

Celem umożliwienia prawidłowego doboru olejów smarowych a w tym olejów silnikowych opracowano i wprowadzono systemy klasyfikacji:

 

 

Klasyfikacja

lepkościową wg SAE
(Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych)

np. 15W-40, 5W-30, 0W-30

 

 Klasyfikacja jakościową

amerykańska wg API

(Amerykański Instytut Naftowy)

np. SL/CF, SN/SM/CF

 

 Klasyfikacja jakościową

europejska wg ACEA

(Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów)

np. A5/B5, C3

 

OEM’m

wewnętrzne specyfikacje producentów samochodów Volkswagen

(Volkswagen, Skoda, Seat, Audi) Mercedes-Benz, Renault, General Motors, Porsche.

 

 

W książkach obsługi i eksploatacji producenci określają kategorię oleju opierając się na ogólnie przyjętych klasyfikacjach SAE, API, ACEA lub coraz częściej w oparciu o własne normy a więc porównując odpowiednie symbole z książki obsługi oraz oznaczenia umieszczone na opakowaniu oleju bardzo łatwo można dobrać produkt do swojego samochodu.

 

Opis klas jakości oleju na przykładzie oleju C3 5W/30

 

 

 

Normy, specyfikacje:

 

  • API: SN/SM/CF
  • ACEA: C3
  • SAE: 5W/30
  • Volkswagen 504.00/507.00 (pokrywa wymagania norm 502.00/505.00/505.01);
  • MB 229.51, MB 229.31;
  • BMW Longlife 04;
  • Porsche C 30;
  • Opel Dexos 2;
   

 

 

menu

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Włodowice, siedziba: Włodowice, Krakowska 1.